Identifikace závislostí činností v aplikaci Primavera P6

20.04.2023

Připnuté z https://tensix.com/identifying-activity-dependencies-in-primavera-p6/

Identifikace závislostí aktivit v aplikaci Primavera P6

Závislosti aktivit v aplikaci Primavera P6 jsou klíčovým prvkem při vytváření kritické cesty pro projekt. Tento proces je často označován jako sekvence činností, kdy je konstruován logický tok práce, jak je znázorněno na obrázku 1 níže.

závislosti aktivit v aplikaci Primavera P6

Obrázek 1

V tomto článku se budeme zabývat některými osvědčenými metodami využívajícími závislosti aktivit v aplikaci Primavera P6. Ty lze použít k vytvoření dobré sekvence aktivit, která pomůže vypočítat robustní kritickou cestu v celém plánu. Podíváme se na proces sekvencování aktivit a na to, co může pomoci při rozhodování o logických vztazích používaných v sekvencování aktivit, a také na to, jak určit závislosti aktivit. A nakonec se podíváme na potenciální zákazníky a zpoždění.

Proces sekvencování aktivit

Proces řazení aktivit bere v úvahu tři typy závislostí aktivit v aplikaci Primavera P6, které mohou existovat pro projekt; Povinné závislosti, volitelné závislosti a externí závislosti.

Povinné závislosti

Povinné závislosti jsou také známé jako tvrdá logika. Příklady tvrdé logiky jsou buď smluvně vyžadované položky, nebo fyzická omezení; jako zdi, které nelze postavit, dokud nejsou hotové základy.

Volitelné závislosti

Volitelné závislosti jsou také známé jako měkká logika. Mohou být založeny na znalosti osvědčených postupů pro konkrétní typ práce nebo zrychlení / zrychlení plánu. Měkká logika může být použita pro konkrétní sekvenci spíše než diktovanou tvrdou logikou nebo tam, kde jsou přijatelné jiné sekvence.

Externí závislosti

Externí závislosti zahrnují vztahy mezi projektovými a neprojektovými aktivitami, jako jsou slyšení v oblasti životního prostředí. Jsou mimo kontrolu projektového týmu, například testování nemůže začít, dokud zařízení nedorazí z externího zdroje. Mohou také zahrnovat další dodavatele/subdodavatele.

Logické vztahy používané při sekvencování aktivit

Primavera P6 podporuje 4 typy vztahů, které lze vytvořit mezi činnostmi; Od začátku k zahájení, od konce k zahájení, od konce k dokončení a od začátku do konce.

Začátek až začátek

Vztah Začátek-Začátek se nejčastěji používá při propojení milníku Zahájení se zahájením standardní aktivity. lze jej však použít i mezi dvěma standardními činnostmi, jak je znázorněno níže na obrázku 2.

Aktivita B nemůže začít, dokud se nespustí aktivita (nebo milník) A

Začněte vztah

Obrázek 2

Dokončit na začátek

Vztah Dokončení-Zahájení je nejběžnějším typem relace používaného v projektových plánech, jak je znázorněno níže na obrázku 3.

Aktivita B nemůže začít, dokud neskončí aktivita A

Dokončit vztah začít

Obrázek 3

Od dokončení do konce

Vztah Dokončení do cíle se často používá při propojení standardní aktivity s koncem cílového milníku; lze jej však použít i mezi dvěma standardními činnostmi, jak je znázorněno níže na obrázku 4.

Aktivita (nebo milník) B nemůže být dokončena, dokud aktivita A neskončí

Vztah mezi dokončením a koncem:

Obrázek 4

Od začátku do konce

Relace od začátku do konce plánovači používají jen zřídka. Občas se hodí, například si představte, že stavíte zařízení v oblasti, která nemá elektřinu. Aktivita B může být: spusťte generátor pro napájení lokality. Aktivita A může být: zapnutí elektrického vedení na staveništi, které se instaluje, zatímco zbytek projektu postupuje.    Generátor musí běžet (aktivita B), dokud není elektrické vedení zapnuto (aktivita A), jak je znázorněno níže na obrázku 5.

Aktivita B nemůže být dokončena, dokud se nespustí aktivita A

Vztah od začátku do konce

Obrázek 5

Zpoždění a vedení

Pokulhává

Kromě označení typu vztahu, který existuje mezi dvěma aktivitami, může být také nutné modelovat zpoždění nebo zpoždění, která existují. Například první činností je nalít beton na základ.  Beton však musí vytvrzovat po dobu 5 dnů, než bude mít dostatečnou pevnost, na které lze postavit zeď.  Toto je klasický příklad toho, kdy by byla lag použita k zabudování tohoto zpoždění do harmonogramu a k zajištění toho, aby projekt nevykazoval nerealistické datum dokončení, které ignoruje pětidenní dobu vytvrzování, jak je znázorněno níže na obrázku 6.

Aktivita B nemusí být možné spustit po určitou dobu po dokončení aktivity A

Dokončit Začátek Zpoždění

Obrázek 6

Olovo

Zájemce je záporné zpoždění.

Například se kope výkop a pak se pokládá potrubí. Vzhledem k tomu, že potrubí může být položeno v dokončené části výkopu a nemusí čekat na vykopání celého výkopu, používá se negativní zpoždění k rozložení začátku obou úkolů.

Stejný scénář lze reprezentovat dvěma různými způsoby; pomocí vztahu Dokončení-Začátek a záporné hodnoty zájemce nebo pomocí hodnoty Začátek s kladnou hodnotou zpoždění k dosažení stejného efektu, jak je znázorněno níže na obrázku 7.

Dokončit a začít olovo

Obrázek 7

Jak určíte závislosti aktivit?

Již jsme zmínili typy závislostí; Povinné závislosti (tvrdá logika), volitelné závislosti (měkká logika) a externí závislosti. Nyní se podívejme na různé typy závislostí aktivit v aplikaci Primavera P6 a diskutujme o tom, kdy je vhodné je použít v plánu.

Povinné závislosti (tvrdá logika)

Povinné závislosti se vyskytují ze dvou hlavních zdrojů; smluvní nebo fyzické. Smluvní závislosti jsou stanoveny schvalovacím nebo schvalovacím krokem, který zabraňuje zahájení další práce, dokud nebude položka dokončena ke spokojenosti zákazníka. Tato závislost zabrání spuštění další paralelní práce, i kdyby fyzicky mohla.

Druhou těžkou závislostí jsou fyzická omezení, která představuje samotná práce. Ty se běžně vyskytují ve stavebních a inženýrských projektech, kde práce přináší fyzické dodávky. V reálných situacích je třeba vzít v úvahu nejvhodnější závislosti mezi předchůdci a jejich nástupci.

Volitelné závislosti (měkká logika)

Diskreční závislosti jsou založeny na osvědčených postupech nebo upřednostňovaných metodách, spíše než na tvrdé logice. Volitelné závislosti se mohou ukázat jako náročnější, protože to, co vypadá správně v plánu, může mít nepředvídatelné důsledky.

Bez tvrdé logiky jako vodítka existuje potenciál pro chyby v pracovním postupu a tyto chyby se nemusí projevit, dokud práce neprobíhá. Podívejme se na příklad diskreční logiky.

Podle harmonogramu se nezdá, že by existoval důvod, proč by ocelová konstrukce nemohla být postříkána protipožárním nátěrem, jakmile jsou dokončeny všechny podlahy a střešní instalace.

Ve skutečnosti však může být lepší počkat, až budou všechny kovové hroty vnitřních stěn na svém místě a elektrikáři nainstalují všechny závěsy pro kabelové žlaby, než nastříkají zpomalovač hoření. Zatímco vnitřní nástěnné čepy a kabelové žlaby nemají žádnou povinnou závislost na stříkání zpomalujícím hoření, existuje určitá diskreční závislost, která umožňuje lepší celkový výsledek. 

Proč?

  1. Když jsou kovové stěny čepů na svém místě, elektrikáři budou mít lepší představu o tom, kde budou muset být kabelové žlaby vedeny.
  2. Elektrikáři nebudou muset řezat do protipožárního nátěru, aby instalovali držáky pro své zásobníky.

Nástřikem protipožárního nátěru po instalaci kovového stěnového hrotu a zavěšení zásobníků bude účinnější a zabrání poškození požárního nátěru elektrikáři a dalšími stavebními činnostmi.

Externí závislosti

Externí závislosti mohou mít velký dopad na data plánu, ale nemusí být snadno patrné ve fázi plánování. Ty jsou často zahrnuty jako součást registru rizik projektu, protože se jedná o faktory, které jsou obvykle mimo kontrolu projektového manažera.

Vnější vztahy

V aplikaci Primavera P6 můžete vytvořit meziprojektové závislosti, které vám mohou pomoci při plánování externích událostí nebo položek. Pokud je plán projektu závislý na dodávkách z jiného projektu, který je také v aplikaci Primavera P6, můžete otevřít oba projekty a propojit aktivity, stejně jako vytváření vztahů v rámci jednoho projektu.  Chcete-li vytvořit externí vztahy v aplikaci Primavera P6, musí mít plánovač uživatelský přístup pro čtení a zápis k oběma projektům.

Na obrázku 8 níže nemůže být projekt B zahájen, dokud není dokončena aktivita B v projektu A. Tím se aktivita B v projektu A dostala na kritickou cestu.

Vnější vztahy

Obrázek 8

Povinná omezení

Povinná omezení jsou vyžadována, pokud smlouva stanoví termín tvrdého začátku nebo dodání. Ty by měly být uvedeny v seznamu milníků projektu a zdokumentovány v aplikaci Primavera P6 pomocí tématu poznámkového bloku s názvem Poznámky k omezením. Chcete-li získat přístup k poznámkám k omezením, v zobrazení Aktivity vyberte aktivitu, která má přiřazení omezení. Klikněte na tlačítko Přidat na kartě Poznámkový blok a ve výsledném dialogovém okně vyberte téma poznámkového bloku Constraint Notes, jak je znázorněno níže na obrázku 9.

závislosti aktivit v aplikaci Primavera

Obrázek 9

Přidání omezení k aktivitám

Omezení se k aktivitám přidávají pomocí karty Stav v podrobnostech „Aktivita“ vpravo dole. Vyberte „Aktivitu“, která má být omezena, a poté klikněte na pole „Primární“, jak je znázorněno níže na obrázku 10.

závislosti aktivit v aplikaci Primavera

Obrázek 10

Shrnutí

Doufejme, že vám to pomůže lépe porozumět typickým způsobům použití omezení a závislostí aktivit v aplikaci Primavera P6. Vždy existují výjimky z pravidla. Ale tyto postupy vám alespoň poskytnou představu o tom, co je považováno za typické a jak je používat. Tímto způsobem budete alespoň vědět, kdy a doufejme, proč, možná se od nich budete muset odchýlit.

Nejnovější příspěvky

Přinášíme vám sérii článků a rychlých tipů pro práce s aplikací Primavera P6.
Tento Blog je překladem orginálních článků a tipů, které v originále najdete na stránkách
Primavera P6 Archives - Ten Six Consulting.

Kontakt

timeplan-go s.r.o.

Zbraslavská 12/11
Malá Chuchle
159 00 Praha 5
Tel: +420 732 109 679
E-mail: info@timeplan-go.cz

IČO: 173 20 186
DIČ: CZ17320186

Pobočka

Brodská 377
370 06 Srubec

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

3 + 14 =